Samarbejdspartnere

Vi har mange gode samarbejdspartnere som andre helt sikkert kan få glæde af. Her kommer en liste – med en lille kommentar til nogle af dem.

Naturhjælp v. Signe Narp, www.naturhjaelp.dk
Har forskellige naturterapeutiske kurser i skoven

Skarpe Knive, www.skarpeknive.dk
Morten Bælum sliber caféens knive

Merete Eliassen
Sommerens udstiller i 2021, mereteeliassen@gmail.com

Schou/Nørholm
Sangerinde Nanna Schou og pianist Benjamin Nørholm, benjaminnoerholm@gmail.com

Forlaget Mais og C0, v. Merete Schäffer, www.maisogco.dk
Kvalitetsbørnebøger til de allermindste

Team 7K, natur formidlere Linda Kjær-Thomsen og Lars Thomas
lindakjrthomsen@gmail.com

Jensen Print, www.jensenprint.dk
Har trykt vores fine årsplakat 2020

Lena Nicolajsen, www.lenanicolajsen.com
Sommerens udstiller i 2020

Malerinde Lene Sandvang, www.lenesandvang.dk
Sommerens udstiller i 2019, i julesæsonen 2020 og instruktør i Qigong

Yoga-lærer Rikke Hesselholt, rikkehesselholt@hotmail.com
har kurser i skovyoga og syngeskåle i sommeren 2019

Illustrator og forfatter Zarah Juul, www.zarahjuul.dk 
Sommerens udstiller i 2018

Hestevognskusk Anne Pontoppidan, www.hestevogn.net 
I kan booke Anne til at køre en tur med jer i skoven (der er plads til 2 voksne og 3 børn) – I kontakter Anne  direkte (tlf 2164 9866, bedst efter kl 18) eller pr mail hestevogn@hotmail.com

Foreningen Smag på Nordsjælland, www.smagpaanordsjaelland.dk
En initiativrig forening af primært små fødevareproducenter, der sætter kvalitet i højsædet.

Rikke Fjalland, www.potteriet.dk
Dygtig keramiker fra Allerød, med butik/værksted “Potteriet”.

Sorgenfri Vin,  www.sorgenfrivin.dk
Caféens leverandør af økologiske vine. Vinene kan købes i Sorgenfri Vins netshop.

Louise Thygesen, også Louise T, www.louiset.dk
Er ophavsmanden til Freja Naturkosmetik, som findes på caféens hylder, men er også maler, smykke- og tekstilkunstner mm. Har altid gang i nogle nye spændende projekter.

Anne Loua Esbjørn, Abundant Earth, www.abundantearth.dk
Her kan I få en herlig aromaterapimassage – eller ønsk jer et gavekort herfra.

Susanne Holck, www.susanneholck.dk
Udstiller i caféen i sommeren 2014.

Lise Meijer, www.lisemeijer.dk
Sommerens udstiller i 2015

Stairway, www.stairway.dk
Et projekt med at hjem for gadebørn fra Manilla og et træningscenter i Filippinerne, der hvert år uddanner mange lærere, politifolk og socialarbejdere i at sikre børn mod misbrug og overgreb.

Susanne Wainach, www.wainach.dk
Sommerens udstiller i 2016.

Hobnobcopenhagen, www.hobnobcopenhagen.dk
Vickie Olesens dejlige cashmere-tøj.

Chanto, www.chanto.dk
Den herligste strikkebutik i Kokkedal – også netshop.

Forfatter Anne Hjælmsø, http://www.syvstjernen.com og www.annehjaelmsoe.dk

Bente Nielsen, http://www.%20healerbentenielsen.dk
Healer, kommer til VELVÆREdag og har en fredagscafé i 2016

Fraktion8, www.fraktion8.dk
Herlig a capella vokal-gruppe med 8 medlemmer

Skuespiller Laura Kamis Wrang www.laurakamiswrang.dk
Har nogle fredagscaféer her

Syltedronningen, Helena Grayson, www.syltedronning.dk

Tove Andresen, www.tove-a.dk
Sommerens udstiller i 2017

Kropskompasset v. Janne Bolin, www.kropskompasset.dk
Motion i naturen

Salto, www.saltofamilieaktiviteter.dk
har mange aktiviteter for småbørn og forældre

Hansens Flødeis, www.hansens-is.dk
gode økologiske ispinde!

Vedr parforcejagt-områderne: www.parforce.dk
Et fælles projekt for Naturstyrelsen, Slots- og Kulturstyrelsen, Det Grønne Museum og de involverede kommuner.

Det Våde Får: økologisk mikro-bryggeri ved Helsinge, www.detvådefår.dk